48 th ICHO 2016

Country resultsIndividual results

ContestantCountryRankAward
Andrei Iliescu Andrei Iliescu Romania 1 Gold medal
Jingjia Liu 刘静嘉 China, People's Republic of 2 Gold medal
Tianzong Zhang 张天纵 China, People's Republic of 3 Gold medal
Alexander Zhigalin Александр Жигалин Russian Federation 4 Gold medal
Yumin Dai 戴昱民 China, People's Republic of 5 Gold medal
Ivan Shershnev Иван Шершнев Russian Federation 6 Gold medal
Hieu Dinh Quang Đinh Quang Hiếu Vietnam 7 Gold medal
Alex Liu Alex Liu USA 8 Gold medal
Keiya Sakabe 坂部 圭哉(さかべ けいや)さん Japan 9 Gold medal
Chen-Yu Lu 盧貞宇 Chinese Taipei 10 Gold medal
Robert Cristian Raclea Robert Cristian Râclea Romania 11 Gold medal
Juno Nam 남준오 Korea, Republic of 12 Gold medal
Kanstantsin Anisovich Канстанцін Анісовіч Belarus 13 Gold medal
Bulat Kuramshin Булат Курамшин Russian Federation 14 Gold medal
Zhihan Nan Zhihan Nan Singapore 15 Gold medal
Duy Nguyen Khanh Nguyễn Khánh Duy Vietnam 16 Gold medal
Seyed Peyman Mirghaderi سيد پيمان مير قادري Iran, Islamic Republic of 17 Gold medal
Wong Huai Zhe Matthew Wong Huai Zhe Matthew Singapore 18 Gold medal
Utkarsh Gupta Utkarsh Gupta India 19 Gold medal
Kuan-Wei Wang 王冠為 Chinese Taipei 20 Gold medal
Amirali Karimi امير علي کريمي Iran, Islamic Republic of 21 Gold medal
Veerapatr Yotamornsunthorn นายวีรภัทร ยศอมรสุนทร Thailand 22 Gold medal
Hyung Sub Jin 진형섭 Korea, Republic of 23 Gold medal
Michał Łukasz Gala Michał Łukasz Gala Poland 24 Gold medal
Jui-Chien Hung 洪瑞謙 Chinese Taipei 25 Gold medal
Junha Park 박준하 Korea, Republic of 26 Gold medal
Ruangrawee Kitichotkul นายเรืองรวี กิติโชตน์กุล Thailand 27 Gold medal
Paul Haidu Gerea Paul Haidu Gerea Romania 28 Gold medal
Valay Agarawal Valay Agarawal India 29 Gold medal
Haifei Wang 王海飞 China, People's Republic of 30 Gold medal
Yen-Hsin Hsu 徐衍新 Chinese Taipei 31 Silver medal
Sayedehzahra Kazemiharikandei سيده زهرا کاظمي هريکندئي Iran, Islamic Republic of 32 Silver medal
Uliana Khodaeva Ульяна Ходаева Russian Federation 33 Silver medal
Dávid Péter Kovács Kovács Dávid Péter Hungary 34 Silver medal
Heejun Sohn 손희준 Korea, Republic of 35 Silver medal
Anton Morgunov Антон Моргунов Kazakhstan 36 Silver medal
Azamat Smagulov Азамат Смагулов Kazakhstan 37 Silver medal
Trung Nguyen Thanh Nguyễn Thành Trung Vietnam 38 Silver medal
Takayoshi Akiyama 秋山 茂義(あきやま たかよし)さん Japan 39 Silver medal
Jiri Etrych Jiri Etrych Czech Republic 40 Silver medal
Siradanai Rimsakorn นายสิรดนัย ริมสาคร Thailand 41 Silver medal
Mikołaj Świerczyński Mikołaj Świerczyński Poland 42 Silver medal
Adam Klukowski Adam Klukowski Poland 43 Silver medal
Kevin Tang Kevin Tang USA 44 Silver medal
Ritums Cepitis Ritums Cepītis Latvia 45 Silver medal
Sharvik Mital Sharvik Mital India 46 Silver medal
Kartik Patekar Kartik Patekar India 47 Silver medal
Tamás Károly Stenczel Stenczel Tamás Károly Hungary 48 Silver medal
Anton Hanopolskyi Антон Ганапольский Ukraine 49 Silver medal
Soma Turi Turi Soma Hungary 50 Silver medal
Sarvar Shoyunusov Сарвар Шоюнусов Uzbekistan 51 Silver medal
Rokas Elijosius Rokas Elijosius Lithuania 52 Silver medal
Ron Solan רון סולן Israel 53 Silver medal
Ruslan Mammadov Ruslan Məmmədov Azerbaijan 54 Silver medal
Jakub Obuch Jakub Obuch Slovakia 55 Silver medal
Iman Menbariosgouei نبري اسكوئي Iran, Islamic Republic of 56 Silver medal
Áron Ricardo Perez-Lopez Perez-Lopez Áron Ricardo Hungary 57 Silver medal
Vitor Pires Vitor Pires Brazil 58 Silver medal
Roman Larkovich Раман Ларковіч Belarus 59 Silver medal
Shota Hira 平 翔太(ひら しょうた)さ Japan 60 Silver medal
Denys Bondarenko Денис Бондаренко Ukraine 61 Silver medal
Josef Tomecek Josef Tomecek Czech Republic 62 Silver medal
Matteo Castagnola Matteo Castagnola Italy 63 Silver medal
Pedro Silva Pedro Silva Brazil 64 Silver medal
Ladislav Prener Ladislav Prener Czech Republic 65 Silver medal
Joyce Tian Joyce Tian USA 66 Silver medal
Kaiying Wang Kaiying Wang Singapore 67 Silver medal
Fahmi Naufal Rizki Fahmi Naufal Rizki Indonesia 68 Silver medal
Apisara Kaweyanun และนางสาวอภิสรา กวียานันท์ Thailand 69 Silver medal
Andrea Cheng Andrea Cheng Italy 70 Silver medal
Uros Presern Uros Presern Slovenia 71 Silver medal
Dominika Zajkowska Dominika Zajkowska Poland 72 Silver medal
Nikita Pajanok Nikita Pajanok Lithuania 73 Silver medal
Arnur Makenov Арнур Макенов Kazakhstan 74 Silver medal
Adam Svitok Adam Svitok Slovakia 75 Silver medal
Alexandra Dima Alexandra Dima Romania 76 Silver medal
Hryhory Sinenka Рыгор Сіненка Belarus 77 Silver medal
Ilija Srpak Ilija Srpak Croatia 78 Silver medal
Yuki Amabe 海士部 佑紀(あまべ ゆうき)さん Japan 79 Silver medal
Omar Alshangiti عمر الشنقيطي Saudi Arabia 80 Silver medal
Simon Lichtinger Simon Lichtinger Germany 81 Silver medal
Miraslav Makarevich Міраслаў Макарэвіч Belarus 82 Silver medal
Abdulaziz Mohammed A Al Ali عبدالعزيز بن محمد العلي Saudi Arabia 83 Silver medal
Maulana Imam Septyo Putro Maulana Imam Septyo Putro Indonesia 84 Silver medal
Glen Goh Wee Zhuan Glen Goh Wee Zhuan Singapore 85 Silver medal
Pavle Kravljanac Павле Крављанац Serbia 86 Silver medal
Jimin Li Jimin Li United Kingdom 87 Silver medal
Jovan Stojkovic Јован Стојковић Serbia 88 Bronze medal
Gabriel Amgarten Gabriel Amgarten Brazil 89 Bronze medal
Lyuben Borislavov Любен Красимиров Бориславов Bulgaria 90 Bronze medal
Mackenzie Shaw Mackenzie Shaw Australia 91 Bronze medal
Hlib Razumkov Хліб Разумков Ukraine 92 Bronze medal
Abraham Nathanael Kasogi Abraham Nathanael Kasogi Indonesia 93 Bronze medal
Ayat Tassanov Айат Тассанов Kazakhstan 94 Bronze medal
Davi Aragao Davi Aragao Brazil 95 Bronze medal
Sofie Hillgaard Pedersen Sofie Hillgaard Pedersen Denmark 96 Bronze medal
Ramil Babazade Ramil Babazadə Azerbaijan 97 Bronze medal
Lin Zi Khang Lin Zi Khang Malaysia 98 Bronze medal
Farukhzhon Barotov Фаррухҷон Баротов Tajikistan 99 Bronze medal
Dilshan Wijesena Dilshan Wijesena Australia 100 Bronze medal
Yibin Zhang Yibin Zhang New Zealand 101 Bronze medal
Zilu Pan Zilu Pan USA 102 Bronze medal
Evan Hockings Evan Hockings Australia 103 Bronze medal
Charos Omonova Чарос Омонова Uzbekistan 104 Bronze medal
Miguel Bribiesca-Argomedo Miguel Bribiesca-Argomedo Mexico 105 Bronze medal
Katarzyna Zator Katarzyna Zator United Kingdom 106 Bronze medal
Johnny Alexander Jimenez Siegert Johnny Alexander Jimenez Siegert Germany 107 Bronze medal
Beraun Gasco Piero Stefano Beraun Gasco Peru 108 Bronze medal
Bohdan Kozibroda Богдан Козіброда Ukraine 109 Bronze medal
Edward Liu Edward Liu New Zealand 110 Bronze medal
Samuel Andrejcak Samuel Andrejcak Slovakia 111 Bronze medal
Stefan Stojanovic Стефан Стојановић Serbia 112 Bronze medal
Anton Konovalov Anton Konovalov Estonia 113 Bronze medal
Inga Grazulyte Inga Grazulyte Lithuania 114 Bronze medal
Faris Alsalamah فارس السلامة Saudi Arabia 115 Bronze medal
Viktor Skorjanc Viktor Škorjanc Croatia 116 Bronze medal
Oveznepes Orazgeldiyev Овезнепес Оразгелдиев Turkmenistan 117 Bronze medal
Ignacio Rivera Ignacio Rivera Argentina 118 Bronze medal
Nariman Mirishov Nəriman Mirişov Azerbaijan 119 Bronze medal
Carel Kuusk Carel Kuusk Estonia 120 Bronze medal
Saba Tavdgiridze საბა თავდგირიძე Georgia 121 Bronze medal
Lucas In Gyu Lee Lucas In Gyu Lee New Zealand 122 Bronze medal
Rina Sevostianov רינה סבוסטיאנוב Israel 123 Bronze medal
Jakhongir Fakhriev Жахонгир Фахриев Uzbekistan 124 Bronze medal
Boris Borisov Борис Стефанов Борисов Bulgaria 125 Bronze medal
Vid Kermelj Vid Kermelj Slovenia 126 Bronze medal
Andrej Kukuruzar Андреј Кукурузар Serbia 127 Bronze medal
Muhammed Khan Muhammed Ubaid Khan United Kingdom 128 Bronze medal
Filip Cermak Filip Cermak Slovakia 129 Bronze medal
Hanna Maria Saik Hanna Maria Saik Estonia 130 Bronze medal
Abdyrahman Merdanov Абдырахман Мерданов Turkmenistan 131 Bronze medal
Yanislav Danchovski Янислав Светлинов Данчовски Bulgaria 132 Bronze medal
Leo Gitin Leo Gitin Germany 133 Bronze medal
Edward Erelt Edward Erelt Estonia 134 Bronze medal
Carlos Isaac Quezada-Espinoza Carlos Isaac Quezada-Espinoza Mexico 135 Bronze medal
Huseyn Babayev Hüseyn Babayev Azerbaijan 136 Bronze medal
Paul Rathke Paul Rathke Germany 137 Bronze medal
Simon Yang Simon Yang Australia 138 Bronze medal
Intizar Tashov Интизар Ташов Turkmenistan 139 Bronze medal
Yazid Alamry يزيد العمري Saudi Arabia 140 Bronze medal
Mihail Cicnaev Mihail Cicnaev Moldova 141 Bronze medal
Zain Nofal زين نوفل Syria 142 Bronze medal
Tammam Mustafa تمام مصطفى Syria 143 Bronze medal
Dumitru Mitcov Dumitru Mitcov Moldova 144 Bronze medal
Dominic Egger Dominic Egger Switzerland 145 Bronze medal
Batkhishig Khasbaatar Батхишиг Хасбаатар Mongolia 146 Bronze medal
Chiril Solovei Chiril Solovei Moldova 147 Bronze medal
Tuomas Laalo Tuomas Mikael Olaus Laalo Finland 148 Bronze medal
Lucas Esteban Della Sala Markovic Lucas Esteban Della Sala Markovic Argentina 149 Bronze medal
Dooronbek Mametov Маметов Дооронбек Kyrgyzstan 150 Bronze medal
Paicu Stefan-Nicolae Paicu Stefan-Nicolae Italy 151 Bronze medal
Gediminas Jurgis Pazera Gediminas Jurgis Pazera Lithuania 152 Bronze medal
Caparachin Vilca Steisy Graciela Caparachin Vilca Peru 153 Bronze medal
Jasson Guillermo Rodriguez Mendez Jasson Guillermo Rodriguez Mendez Costa Rica 154 Bronze medal
Regina Rachel Gunawan Regina Rachel Gunawan Indonesia 155 Bronze medal
Spartak Saghyan Սաղյան Սպարտակ Armenia 156 Bronze medal
Pavel Zelenka Pavel Zelenka Czech Republic 157 Bronze medal
Tristan Kovacic Tristan Kovacic Slovenia 158 Bronze medal
Agustin Lopez Agustin Lopez Uruguay 159 Bronze medal
Muhammad Ismail Muhammad Ismail Pakistan 160 Bronze medal
Marijn Jonker Marijn Jonker Netherlands 161 Bronze medal
Gaetan Archer Gaetan Archer France 162 Bronze medal
Melanie Zorron Melanie Zorron Uruguay 163 Bronze medal
Glebs Jersovs Gļebs Jeršovs Latvia 164 Bronze medal
Zvonimir Mlinaric Zvonimir Mlinarić Croatia 165 Bronze medal
Azizbek Akhmedov Азиз Ахмедов Tajikistan 166 Bronze medal
Abdullah Kattineh عبد الله قطيني Syria 167 Bronze medal
Krastyo Draginov Кръстьо Стоянов Драгинов Bulgaria 168 Bronze medal
Martin Rihtarsic Martin Rihtarsic Slovenia 169 Bronze medal
Victor Osvaldo Hernandez-Lima Victor Osvaldo Hernandez-Lima Mexico 170 Bronze medal
Astrid Coste Astrid Coste France 171 Honorable mention
Nauris Narvaiss Nauris Narvaišs Latvia 172 Honorable mention
Niklas Koskinen Niklas Joonatan Koskinen Finland 173 Honorable mention
Chee Young Sie Sia Chee Ying Malaysia 174 Honorable mention
Mia Busljeta Mia Bušljeta Croatia 175 Honorable mention
Tamam Hawa تمام حوا Syria 176 Honorable mention
Alexandre Mesnil Alexandre Mesnil France 177 Honorable mention
Andrea Rogolino Andrea Rogolino Italy 178 Honorable mention
Jaakko Saaskilahti Jaakko Oskari Sääskilahti Finland 179 Honorable mention
Lucy Bonilla Sanders Lucy Bonilla Canales Salvador Participant
Kyriakos Ioannou Κυριάκο Ιωάννου Cyprus Participant
Giorgos Eleftheriou Ελευθερίου Γιώργος Cyprus Participant
Iason Milionis Ιάσονας Μηλιώνης Greece Participant
Ofir Avoshai Schmool אופיר שמול Israel Participant
Margarita Fomenko Margarita Fomenko Latvia Participant
Matthew Harris Matthew Harris United Kingdom Participant
Nika Kutalia ნიკა კუტალია Georgia Participant
Anudari Batbayar Анударь Батбаяр Mongolia Participant
Juan Pablo Rivera Juan Pablo Rivera Argentina Participant
Ramazon Ziyoev Рамазон Зиёев Tajikistan Participant
Geert Schulpen Geert Schulpen Netherlands Participant
Ignacio Mieres Ignacio Mieres Uruguay Participant
Dimitrios Anastasilakis Ανεστης Βαρσαμιδης Greece Participant
Samuel Batykyan Բատիկյան Սամվել Armenia Participant
Erzhigit Abdykerim uulu Ержигит Абдыкерим уулу Kyrgyzstan Participant
Minh Pham Duc Phạm Đức Minh Vietnam Participant
Serdar Bergenjov Сердар Бегенчов Turkmenistan Participant
Joel Chavez Zamora Joel Chavez Zamora Salvador Participant
Inomjon Majidov Маҷид Иномов Tajikistan Participant
Batmend Davaa-Ochir Батмэнд Даваа-Очир Mongolia Participant
Andy Sardjan Andy Sardjan Netherlands Participant
Joseph Ayamuze Lawrence Joseph Ayanuze Lawrence Nigeria Participant
Arnor Johansson Arnor Johansson Iceland Participant
Manuel Rodriguez Molina Manuel Rodriguez Molina Spain Participant
Ezequiel Rodrigo Luciano Ezequiel Rodrigo Luciano Argentina Participant
Hamlet Khachatryan Խաչատրյան Համլետ Armenia Participant
Ellena Black Ellena Black New Zealand Participant
Titouan Tcheng Titouan Tcheng France Participant
Aziz Khakimov Азиз Хакимов Uzbekistan Participant
Thorsteinn Halfdanarson Thorsteinn Halfdanarson Iceland Participant
Kanchan Ramesh Maheshwari Kanchan Ramesh Maheshwari Pakistan Participant
Sofie Stampe Leiszner Sofie Stampe Leiszner Denmark Participant
Aleksandre Pichkhadze ალექსანდრე ფიჩხაძე Georgia Participant
Giorgi Meshvildishvili გიორგი მეშვილდიშვილი Georgia Participant
Filip Trajkovski Филип Трајковски Macedonia, North Participant
Carl Fredrik Behmer Carl Fredrik Behmer Sweden Participant
Anders Taraldsrud Løkken Hoel Anders Taraldsrud Løkken Hoel Norway Participant
Jesus Ariel Aguirre- Escalante Jesus Ariel Aguirre- Escalante Mexico Participant
Oghenefejiro Ephraim Amam Oghenefejiro Ephraim Amam Nigeria Participant
Diego Zenhäusern Diego Zenhäusern Switzerland Participant
Zoran Gavrilov Зоран Гаврилов Macedonia, North Participant
Mohammad Ahmad Mohammad Ahmad Pakistan Participant
Johan Gustav Gabriel Tidestav Gabriel Tidestav Sweden Participant
Amir Firdaus Eddy Rosyadie Amir Firdaus Eddy Rosyadie Malaysia Participant
Rolf Einar Kordal Rolf Einar Kordal Norway Participant
Byambadolgor Munkhbaatar Бямбадолгор Мөнхбаатар Mongolia Participant
Nicolà Gantenbein Nicolà Gantenbein Switzerland Participant
Adriana Rotaru Adriana Rotaru Moldova Participant
Jard Mattens Jard Mattens Netherlands Participant
Daniel Felix Gonzalez Daniel Felix Gonzalez Spain Participant
Alma Araujo Martinez Alma Araujo Martinez Salvador Participant
Saiddin Avtandil Автандил Саиддин Kyrgyzstan Participant
Romero Rodriguez Romero Rodriguez Peru Participant
Tapara Tejada Tapara Tejada Peru Participant
Alexander Henric Frej Ekstrand Alexander Henric Frej Ekstrand Sweden Participant
Soren Moller Soren Moller Denmark Participant
Anestis Varsamidis Δημητριος Αναστασιλακης Greece Participant
Susanna Kyrakosian Կիրակոսյան Սուսաննա Armenia Participant
Sara Cecilia Rejgård Sara Cecilia Rejgård Sweden Participant
Angel Maria Garcia Lopez de Haro Angel Maria Garcia Lopez de Haro Spain Participant
Nikhil Mothalal Nikhil Mothalal South Africa Participant
Jan Krzak Jan Krzak Denmark Participant
Jaime Redondo Yuste Jaime Redondo Yuste Spain Participant
Kinga Sofia Demeny Kinga Sofia Demeny Iceland Participant
Chien Zie Tee Chien Zie Tee Malaysia Participant
Kristoffer Eggestad Kristoffer Eggestad Norway Participant
Isabella Henderson Cook Méndez Isabella Cook Méndez Costa Rica Participant
Simone Heimgartner Simone Heimgartner Switzerland Participant
Tomas Arnar Gudmundsson Tomas Arnar Gudmundsson Iceland Participant
Santeri Simanainen Santeri Simanainen Finland Participant
Jørgen Taule Jørgen Taule Norway Participant
Stavros Sotirios Bofos Μπόφος Σταύρος Σωτήριος Cyprus Participant
Yusuf Omotayo Jimoh Yusuf Omotayo Jimoh Nigeria Participant
Marios Stasis Στασής Μάριος Cyprus Participant
Magdalena Zlatanova Магдалена Златанова Macedonia, North Participant
Azizbek Ozbekov Азизбек Озбеков Kyrgyzstan Participant
Antonio Andonovski Антонио Андоновски Macedonia, North Participant
John Oluwapelumi Sayikanmi John Oluwapelumi Sayikanmi Nigeria Participant
Fotios Panagiotis Xintaropulos Φώτης Ξηνταρόπουλος Greece Participant
Jesús Alejandro Vallejo Bermúdez Jesús Alejandro Vallejo Bermúdez Costa Rica Participant
Sandile Ndlela Sandile Ndlela South Africa Participant
Guy Harduf גיא הרדוף Israel Participant
Thobelani Khumalo Thobelani Khumalo South Africa Participant
Hamzah Patel Hamzah Patel South Africa Participant
Andrijana Borovic Andrijana Borović Montenegro Participant
Sara Knezevic Sara Knežević Montenegro Participant
Andrea Vujisic Andrea Vujisić Montenegro Participant